USG ginekologiczne

Badanie USG ginekologiczne to najczęściej stosowane badanie obrazowe w ginekologii i położnictwie wykorzystujące ultradźwięki o różnych częstotliwościach do obrazowania tkanek wewnątrz organizmu. USG trnswaginalne wykonywane jest za pomocą sondy przezpochwowej, na którą zakładana jest osłonka lateksowa pokryta żelem. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Diagnostyka USG nie wymaga specyficznych przygotowań-jedynie pęcherz  oczowy powinien być opróżniony. W przypadku badania przez powłoki brzuszne w celu  widocznienia narządów pęcherz moczowy powinien być wypełniony.

Podczas badania można dokonać oceny narządów miednicy mniejszej: macicy, jajników oraz przestrzeni dna miednicy – zatoki Douglasa.

  1. Podczas obrazowania macicy ocenia się, mięsień macicy, szyjkę macicy, ewentualne wady anatomiczne oraz jej pozycję. Prócz tego mierzy się grubość endometrium (błony śluzowej) oraz ocenia się, czy jest jednorodne.
  2. Podczas oceny jajników sprawdzana jest ich lokalizacja , ich wielkość oraz czy nie znajdują się na nich albo w ich okolicy podejrzane guzy.
  3. W trakcie oceny zatoki Douglasa sprawdza się, czy w przestrzeni za macicą nie znajduje się większa ilość płynu lub podejrzane onkologicznie zmiany. 

Tranwaginalne USG służy także do monitorowania owulacji – oznacza się liczbę i średnicę największych pęcherzyków w obu jajnikach

USG ginekologiczne powinno wykonywać się profilaktycznie raz w roku u kobiet, które nie posiadają wskazań do częstszego monitorowania.